Saaremaa Muuseum

SIHTASUTUS

Kuressaare linnus

avatakse homme 11.00

Aavikute maja

avatud kokkuleppel

Mihkli talu

avatud kokkuleppel

Sihtasutuse kantselei

E-R 09.00-17.00

Lossihoov 1
93810 Kuressaare

Uudised

NÄITUS MÄSSU KAUDU VABASSE RIIKI JÕUDIS TARTUSSE

3. oktoobril avati SA Saaremaa Muuseumi näitus “Mässu kaudu vabasse riiki” Tartus Eesti Rahvusarhiivis. Näitus tutvustab 1919. aasta veebruaris Eesti Vabadussõja tagalas puhkenud traagilise Saaremaa mässu ajalugu. See vastuoluline sündmus on kõige rohkem mõjutanud Eesti Vabariigi algusaega Muhu- ja Saaremaal, millest 2019. aastal möödus 100 aastat.

Näitusel saab näha kangale trükitud lühilugusid mässu tagamaadest kuni selle mahasurumiseni, värvikamatest seikadest ja teemaga seotud olulisematest isikutest koos fotodega, mis pärinevad peamiselt SA Saaremaa Muuseumi, Rahvusarhiivi ja erakollektsionäär Rein Saksakulmu fotokogust. Omapärase kontseptsiooniga väljapanekut täiendavad ajastutruud riideesemed, mis pärinevad Siiri Heinmaa ja MS Vintage kogudest.

Näitus avati esmakordselt 15. veebruaril 2019 Kuressaare Teatris, pakkudes visuaalset tuge teatrimajas aset leidnud SA Saaremaa Muuseumi (Piret Hiie-Kivi) korraldatud samateemalisele ajalookonverentsile, mis tõi teatrimajja kokku ligi 160 mässuhuvilist ning mis pälvis Eesti muuseumide aastaauhinna (Muuseumirott 2019) teadusürituse kategoorias. Samuti oli näitus heaks täienduseks 2019. aasta märtsis Kuressaare Teatris esietendunud Saaremaa mässu käsitlevale uuslavastusele „Tasa, vaikselt sõudvad pilved…“ (Urmas Lennuk – Raivo Trass).

Näituse kuraator on SA Saaremaa Muuseumi kuraator-koguhoidja Piret Hiie-Kivi ja näituse kontseptsioon valmis Eesti Kunstiakadeemia ekspositsioonidisaini kursuse raames, kus tudengite juhendaja oli disainiõppejõud Haiko Kilkson. Väljapaneku teostas STEAM Exhibitions OÜ. Näitus oli osa Eesti Vabariik 100 sündmuste programmist.

Väljapanek on avatud 5. novembrini 2020 Tartus Rahvusarhiivi peahoones Noora, aadressil Nooruse 3, tööpäeviti kell 9–19 ja laupäeviti kell 10–15.

Näitusega on võimalik tutvuda ka vene keeles.